Benefit Systems pokazał bardzo mocny pierwszy kwartał 2026. Na poziomie grupy przychody wzrosły do 1,38 mld zł wobec 952,0 mln zł rok wcześniej, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wzrósł do 229,6 mln zł z 56,7 mln zł. Spółka rozwija się jednocześnie w Polsce, w krajach UE i w Turcji, a wzrost wspierają zarówno większa liczba kart sportowych, jak i rozbudowa sieci klubów fitness.
| Pozycja | Q1 2026 | Q1 2025 | Zmiana r/r |
| Przychody | 1 383,9 mln zł | 952,0 mln zł | +45,4% |
| EBITDA | 413,8 mln zł | 199,2 mln zł | +107,7% |
| Zysk operacyjny | 232,1 mln zł | 100,5 mln zł | +131,0% |
| Zysk netto j.d. | 229,6 mln zł | 56,7 mln zł | +304,9% |
| Przepływy operacyjne | 403,5 mln zł | 175,5 mln zł | +129,9% |
W praktyce oznacza to, że firma nie tylko zwiększyła sprzedaż, ale też dużo mocniej poprawiła rentowność i generowanie gotówki. To ważne dla inwestorów, bo daje większą przestrzeń na inwestycje, przejęcia i potencjalną wypłatę dywidendy.
Najmocniej wyglądał biznes w Polsce i za granicą. W Polsce przychody segmentu wzrosły do 808,5 mln zł (+18,6% r/r), a EBITDA do 266,6 mln zł (+20,6%). Liczba kart sportowych w Polsce wzrosła do 1 871,8 tys. (+11,7%), liczba karnetów B2C do 352,4 tys. (+22,5%), a liczba klubów do 295. W segmencie Zagranica UE przychody wzrosły do 349,9 mln zł (+33,0%), EBITDA do 54,1 mln zł (+36,3%), liczba kart do 714,7 tys. (+20,9%), a liczba klubów do 132 na koniec marca.
| Segment | Przychody Q1 2026 | Przychody Q1 2025 | Zmiana r/r | EBITDA Q1 2026 | EBITDA Q1 2025 |
| Polska | 808,5 mln zł | 681,9 mln zł | +18,6% | 266,6 mln zł | 221,0 mln zł |
| Zagranica UE | 349,9 mln zł | 263,1 mln zł | +33,0% | 54,1 mln zł | 39,7 mln zł |
| Turcja | 228,1 mln zł | 8,3 mln zł | +2659,7% | 89,6 mln zł | -39,1 mln zł |
Ta zmiana pokazuje, że wzrost nie opiera się na jednym rynku. Polska nadal jest mocnym fundamentem, ale coraz większy wkład mają rynki zagraniczne. To zmniejsza zależność od jednego kraju, choć jednocześnie zwiększa wpływ ryzyk walutowych i regulacyjnych.
Turcja miała bardzo duży wpływ na wyniki, bo w pierwszym kwartale 2025 roku nie było jeszcze pełnego porównywalnego efektu przejętej Grupy MAC. Segment turecki osiągnął 228,1 mln zł przychodów i 35,3 mln zł zysku operacyjnego wobec straty rok wcześniej. Jednocześnie trzeba pamiętać, że część wyniku została podbita przez efekt księgowy związany z hiperinflacją: spółka pokazała 109,8 mln zł pozycji „zyski wynikające z sytuacji pieniężnej netto”. To poprawia raportowany wynik, ale nie jest to klasyczny zysk z codziennej działalności.
Spółka nadal mocno inwestuje. W pierwszym kwartale wydała 151,2 mln zł na nowe i istniejące kluby fitness, 35,3 mln zł na rozwój systemów i platform oraz 65,6 mln zł netto na przejęcia. W Polsce kupiono 11 klubów Fitness For Life za 67 mln zł oraz 100% udziałów Fit Meet za około 3,0 mln zł. Dodatkowo spółka objęła 15,04% udziałów w Convenience Gyms za 2,1 mln zł i udzieliła tej spółce pożyczki 1,6 mln zł.
Bilans pozostaje duży i obciążony leasingiem oraz finansowaniem dłużnym, co jest typowe przy rozwijaniu sieci klubów. Aktywa grupy wzrosły do 7,51 mld zł, kapitał własny do 2,67 mld zł, a zobowiązania razem do 4,84 mld zł. Same zobowiązania leasingowe wyniosły 2,01 mld zł, a kredyty, pożyczki i obligacje 1,36 mld zł. Z drugiej strony spółka podkreśla, że nie naruszyła warunków finansowania i terminowo spłaca zobowiązania.
Po stronie ryzyk najważniejsza jest informacja o dwóch postępowaniach przed UOKiK. Spółka podała, że sprawy dotyczą sposobu prezentacji informacji o umowach i cenach oraz zapisów umownych, a na dzień 31 grudnia 2025 utworzyła rezerwę w wysokości 40,6 mln zł. To ważny sygnał dla inwestorów, bo pokazuje, że temat może mieć realny koszt finansowy, choć ostateczna wartość obciążeń nie jest jeszcze znana.
Pozytywnie wygląda polityka wobec akcjonariuszy. 20 marca 2026 zarząd przyjął politykę dywidendową na lata 2026–2028, zgodnie z którą chce rekomendować wypłatę co najmniej 60% skorygowanego skonsolidowanego zysku netto. Następnie 12 maja 2026 zarząd zaproponował wypłatę 330,1 mln zł dywidendy, czyli 100,00 zł na akcję, z proponowanym dniem dywidendy 7 września 2026 i wypłatą 25 września 2026. To na razie rekomendacja, a ostateczną decyzję podejmie walne zgromadzenie.
Publikacja raportu kwartalnego: 14 maja 2026.
Proponowany dzień dywidendy: 7 września 2026.
Proponowany termin wypłaty dywidendy: 25 września 2026.
W akcjonariacie widać niewielką zmianę: udział Nationale-Nederlanden PTE wzrósł do 11,39% z 10,83%. Spółka podała też zmiany w radzie nadzorczej, w tym rezygnację jednej członkini i powołanie dwóch nowych osób. To nie zmienia bezpośrednio wyników finansowych, ale może mieć znaczenie dla nadzoru i kierunku strategicznego.
Ogólny obraz raportu jest pozytywny: firma szybko rośnie, zwiększa skalę działalności, poprawia zyski i gotówkę, a jednocześnie sygnalizuje chęć wysokiej dywidendy. Najważniejsze elementy ryzyka to postępowania UOKiK, wysoki poziom zobowiązań leasingowych i dłużnych oraz wpływ czynników zewnętrznych, takich jak kursy walut, sytuacja gospodarcza i specyfika rynku tureckiego.
Wykres pokazuje, że wzrost zysku był dużo szybszy niż wzrost sprzedaży. To zwykle oznacza poprawę skali biznesu i lepsze wykorzystanie kosztów stałych, choć w tym kwartale część poprawy wyniku wspierały także zdarzenia jednorazowe i efekty księgowe.
Wyjaśnienie prostym językiem: EBITDA to uproszczony wynik firmy przed amortyzacją i częścią kosztów finansowych oraz podatków — pomaga ocenić, jak działa sam biznes operacyjny. MSR 29 / efekt hiperinflacji oznacza specjalny sposób przeliczania wyników w kraju z bardzo wysoką inflacją, tutaj w Turcji; może on mocno zmieniać raportowany zysk. Dzień dywidendy to dzień, według którego ustala się, kto ma prawo do wypłaty dywidendy. Prawo do użytkowania i leasing oznacza, że spółka pokazuje w bilansie długoterminowe umowy najmu, np. lokali pod kluby fitness, jako aktywa i zobowiązania.