Grupa VRG pokazała w I półroczu 2026 wyraźną poprawę wyników. Przychody wzrosły do 791,9 mln zł wobec 671,2 mln zł rok wcześniej, a zysk netto zwiększył się do 44,6 mln zł z 34,6 mln zł. Wzrosła też EBITDA do 151,1 mln zł z 117,0 mln zł. To oznacza, że spółka nie tylko sprzedała więcej, ale też poprawiła skalę biznesu, co jest korzystne dla inwestorów.
| Pozycja | H1 2026 | H1 2025 | Zmiana r/r |
| Przychody | 791,9 mln zł | 671,2 mln zł | +18,0% |
| EBITDA | 151,1 mln zł | 117,0 mln zł | +29,1% |
| Zysk operacyjny | 73,0 mln zł | 49,3 mln zł | +47,9% |
| Zysk netto | 44,6 mln zł | 34,6 mln zł | +28,8% |
| Przepływy operacyjne | 47,9 mln zł | 26,3 mln zł | +81,7% |
W praktyce oznacza to, że biznes urósł szeroko: sprzedaż, wynik operacyjny i gotówka z działalności podstawowej były wyższe niż rok temu. To zwykle jest dobry sygnał, bo pokazuje poprawę jakości wyników, a nie tylko jednorazowy efekt księgowy.
Najmocniej wygląda segment jubilerski. Jego sprzedaż wzrosła do 473,8 mln zł z 365,3 mln zł, a wynik operacyjny do 56,1 mln zł z 50,3 mln zł. Segment odzieżowy też poprawił sprzedaż do 318,1 mln zł z 305,9 mln zł i wrócił do dodatniego wyniku operacyjnego 16,9 mln zł wobec straty operacyjnej -0,9 mln zł rok wcześniej. To ważne, bo pokazuje, że poprawa nie opiera się wyłącznie na jednej części grupy.
| Segment | Sprzedaż H1 2026 | Sprzedaż H1 2025 | Wynik operacyjny H1 2026 | Wynik operacyjny H1 2025 |
| Odzież | 318,1 mln zł | 305,9 mln zł | 16,9 mln zł | -0,9 mln zł |
| Biżuteria | 473,8 mln zł | 365,3 mln zł | 56,1 mln zł | 50,3 mln zł |
W praktyce oznacza to, że jubilerka nadal jest głównym motorem wzrostu, ale poprawa w odzieży też ma znaczenie, bo zmniejsza zależność grupy od jednego segmentu.
Najważniejszym wydarzeniem strategicznym było przejęcie kontroli nad grupą spółek Lilou przez zależną spółkę W.KRUK. Transakcję zamknięto 8 stycznia 2026. Cena nabycia w rozliczeniu księgowym wyniosła 139,8 mln zł, w tym zapłata gotówkowa 114,2 mln zł oraz dodatkowy mechanizm earn-out zależny od przyszłych wyników. Sam wypływ gotówki netto na przejęcie wyniósł 98,5 mln zł. Dla inwestora to ważne, bo przejęcie zwiększa skalę segmentu jubilerskiego i daje szansę na dalszy wzrost, ale jednocześnie podnosi zadłużenie i ryzyko integracji.
W bilansie widać skutki tej transakcji. Aktywa grupy wzrosły do 2,03 mld zł z 1,79 mld zł na koniec 2025 roku. Wartość firmy wzrosła do 365,8 mln zł z 302,7 mln zł, a inne wartości niematerialne do 246,2 mln zł z 197,5 mln zł. Jednocześnie zadłużenie bankowe mocno wzrosło: kredyty i pożyczki zwiększyły się do 185,6 mln zł z 35,0 mln zł na koniec 2025 roku, głównie przez uruchomienie kredytu inwestycyjnego na zakup Lilou.
To oznacza, że VRG rozwija się przez przejęcia, ale płaci za to większym obciążeniem finansowym. Na dziś nie widać problemów z obsługą długu, bo spółka podaje, że na 30 czerwca 2026 wywiązywała się ze spłat i odsetek, jednak inwestor powinien obserwować poziom zadłużenia w kolejnych kwartałach.
W przepływach pieniężnych widać mieszany obraz. Z jednej strony gotówka z działalności operacyjnej wzrosła do 47,9 mln zł, co jest plusem. Z drugiej strony przepływy inwestycyjne były mocno ujemne i wyniosły -129,0 mln zł, głównie przez zakup Lilou, a łączne środki pieniężne spadły do 61,3 mln zł z 67,4 mln zł na koniec 2025 roku. To naturalny efekt dużej inwestycji, ale pokazuje, że spółka weszła w bardziej kapitałochłonny etap rozwoju.
Ważna informacja dla akcjonariuszy dotyczy dywidendy. Zwyczajne Walne Zgromadzenie w dniu 25 czerwca 2026 zdecydowało, że zysk za 2025 rok trafi na kapitał zapasowy, ale jednocześnie uchwaliło wypłatę dywidendy z zysków z lat ubiegłych w wysokości 0,05 zł na akcję, czyli łącznie 11,7 mln zł. Dzień dywidendy ustalono na 19 września 2026, a wypłatę na 15 grudnia 2026. To pozytywny sygnał, bo mimo dużego przejęcia spółka nadal dzieli się gotówką z akcjonariuszami, choć skala wypłaty jest raczej symboliczna.
Walne Zgromadzenie: 25 czerwca 2026.
Dzień dywidendy: 19 września 2026.
Wypłata dywidendy: 15 grudnia 2026.
Spółka uruchomiła też program motywacyjny oparty na akcjach. Walne zgromadzenie przeznaczyło na skup akcji własnych 60 mln zł, a maksymalna liczba akcji do nabycia to 8 440 410. Po dacie bilansowej, 17 sierpnia 2026, zarząd ogłosił zaproszenie do sprzedaży akcji własnych w cenie z przedziału 5,50-6,00 zł za akcję. To może wspierać kurs akcji i ograniczać rozwodnienie, bo program motywacyjny ma być realizowany na akcjach już istniejących, a nie nowych.
Po stronie ryzyk spółka wprost wskazuje m.in. napięcia geopolityczne, możliwe osłabienie złotego, wzrost cen surowców i kruszców, presję kosztową oraz ostrożność konsumentów. Dla VRG szczególnie ważne są kursy walut, bo część kosztów jest ponoszona w euro, dolarze i franku. Spółka pokazuje też dużą ekspozycję leasingową związaną z siecią sklepów. To oznacza, że przy pogorszeniu koniunktury koszty stałe mogą ciążyć wynikom.
Pozytywnie wygląda natomiast brak zastrzeżeń audytora przy przeglądzie półrocznego raportu oraz brak sygnałów o zagrożeniu kontynuacji działalności. Zarząd podtrzymuje, że grupa może kontynuować działalność, a audytor nie wskazał problemów w sprawozdaniu.
Wyjaśnienie trudniejszych pojęć: EBITDA to wynik firmy przed kosztami odsetek, podatków i amortyzacji — pokazuje, ile biznes zarabia na samej działalności operacyjnej. Earn-out to dodatkowa część ceny za przejęcie, płatna tylko wtedy, gdy przejęta firma osiągnie ustalone wyniki. Kapitał zapasowy to część kapitału własnego, gdzie spółka odkłada zyski zamiast wypłacać je od razu akcjonariuszom. Skup akcji własnych oznacza, że spółka odkupuje swoje akcje z rynku lub od akcjonariuszy.