PGE podała szacunkowe, skonsolidowane wyniki za I kwartał 2026 r. Najważniejsza informacja to bardzo wysoka powtarzalna EBITDA na poziomie ok. 4,14 mld PLN oraz zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej ok. 1,94 mld PLN, czyli 0,86 PLN na akcję. To sugeruje solidny początek roku i dobrą zdolność grupy do generowania gotówki z podstawowej działalności.

WskaźnikWartość
EBITDA powtarzalna4,14 mld PLN
EBITDA raportowana4,08 mld PLN
Zysk netto1,94 mld PLN
Zysk netto skorygowany1,99 mld PLN
Nakłady inwestycyjne1,66 mld PLN
Zadłużenie netto5,64 mld PLN
Ekonomiczne zadłużenie netto15,45 mld PLN

W praktyce oznacza to, że spółka pokazuje mocne wyniki operacyjne, ale jednocześnie inwestor powinien zwrócić uwagę na wyraźnie wyższy poziom tzw. ekonomicznego zadłużenia netto, które uwzględnia przyszłe płatności związane z emisją CO2. To ważne, bo koszty klimatyczne nadal mocno wpływają na sektor energetyczny.

Największy wkład do EBITDA miały segmenty Dystrybucja: 1,48 mld PLN oraz Ciepłownictwo: 1,12 mld PLN. Dodatni wpływ miały też Energetyka Odnawialna: 0,45 mld PLN, Obrót: 0,39 mld PLN i Energetyka Kolejowa: 0,33 mld PLN. Słabszy udział miały Energetyka Gazowa: 0,18 mld PLN i Energetyka Węglowa: 0,28 mld PLN na poziomie powtarzalnym. To pokazuje, że stabilne biznesy sieciowe i ciepłownicze pozostają dziś głównym filarem wyników grupy.

SegmentEBITDA powtarzalna
Dystrybucja1,48 mld PLN
Ciepłownictwo1,12 mld PLN
Energetyka Odnawialna0,45 mld PLN
Obrót0,39 mld PLN
Energetyka Kolejowa0,33 mld PLN
Energetyka Węglowa0,28 mld PLN
Energetyka Gazowa0,18 mld PLN
Pozostała działalność i korekty-0,09 mld PLN

Ten układ wyników sugeruje, że PGE opiera się przede wszystkim na bardziej przewidywalnych obszarach działalności, a nie tylko na produkcji energii. Dla inwestora to zwykle dobra wiadomość, bo takie segmenty są mniej podatne na nagłe wahania cen energii.

Na wynik raportowany wpłynęły zdarzenia jednorazowe, które obniżyły EBITDA łącznie o około 56 mln PLN. Najważniejsze z nich to program dobrowolnych odejść: 28 mln PLN oraz korekta rekompensat za energię elektryczną za poprzednie okresy: 24 mln PLN. Skala tych obciążeń nie jest duża względem całego wyniku, więc nie zmienia ogólnego obrazu kwartału, ale pokazuje, że część kosztów nie wynikała z bieżącej działalności operacyjnej.

Od strony operacyjnej grupa podała wolumeny za kwartał: produkcja energii elektrycznej netto 16,5 TWh, dystrybucja 11,5 TWh, sprzedaż do odbiorców finalnych 8,1 TWh oraz sprzedaż ciepła 23,6 PJ. Spółka poinformowała też, że średnia cena hurtowa energii w wybranych segmentach wyniosła 513 PLN/MWh, a średni koszt CO2 288 PLN/MWh. To pokazuje, że koszty emisji pozostają bardzo istotnym elementem ekonomiki biznesu energetycznego.

Po stronie inwestycji PGE wydała w kwartale 1,66 mld PLN. To potwierdza kontynuację dużych projektów rozwojowych i modernizacyjnych, choć sam komunikat nie podaje szczegółowej listy inwestycji. Dla inwestorów ważne jest, że spółka jednocześnie inwestuje i utrzymuje dodatni, wysoki wynik operacyjny.

EBITDA powtarzalna PGE I kw. 2026

Wykres pokazuje, że największą część wyniku tworzą segmenty dystrybucji i ciepłownictwa. To oznacza, że fundament wyników jest szeroki i nie opiera się wyłącznie na jednym obszarze działalności, co zwykle zmniejsza ryzyko dla inwestora.

Publikacja raportu za I kwartał 2026: 26 maja 2026.

Ogólnie komunikat można ocenić jako umiarkowanie pozytywny: spółka pokazuje mocny zysk i wysoką EBITDA, ale jednocześnie przypomina o istotnym wpływie kosztów CO2 i o tym, że dane są jeszcze szacunkowe, więc mogą się zmienić w pełnym raporcie.

Wyjaśnienie pojęć: EBITDA to uproszczony wskaźnik pokazujący, ile firma zarabia na podstawowej działalności przed kosztami finansowania, podatkami i amortyzacją. EBITDA powtarzalna pomija zdarzenia jednorazowe, więc lepiej pokazuje bieżącą kondycję biznesu. Ekonomiczne zadłużenie netto to szersze spojrzenie na dług, uwzględniające także przyszłe zobowiązania, tutaj głównie związane z zakupem uprawnień do emisji CO2.