Spółka Rank Progress S.A. poinformowała o pierwszym zawiadomieniu dotyczącym planowanego połączenia z pięcioma spółkami zależnymi: E.F. Progress V, Progress III, Progress XXXVIII, Progress XXXIX oraz Progress V. Połączenie ma nastąpić przez przejęcie całego majątku tych spółek przez Rank Progress.
Dla akcjonariuszy najważniejsze jest to, że wszystkie przejmowane podmioty są już w 100% własnością Rank Progress. Z tego powodu połączenie ma zostać przeprowadzone bez podwyższenia kapitału zakładowego, bez emisji nowych akcji i bez zmiany liczby akcji. Oznacza to, że obecni akcjonariusze nie powinni zostać rozwodnieni, czyli ich udział procentowy w spółce nie powinien się zmienić.
Spółka wskazała też, że połączenie nie spowoduje zmian w statucie Rank Progress. Po wpisie połączenia do rejestru sądowego spółka przejmująca przejmie wszystkie prawa i obowiązki spółek zależnych, a same przejmowane podmioty zostaną rozwiązane bez osobnej likwidacji. Taki ruch zwykle oznacza uproszczenie struktury grupy i może ułatwić zarządzanie, ograniczyć koszty administracyjne oraz uporządkować majątek wewnątrz grupy.
| Spółka przejmowana | Wartość majątku netto na 1 kwietnia 2026 |
|---|---|
| E.F. Progress V | 93 984 946,08 zł |
| Progress III | 51 316 307,84 zł |
| Progress XXXVIII | -105 765,65 zł |
| Progress XXXIX | -102 338,82 zł |
| Progress V | 54 922 392,48 zł |
Z praktycznego punktu widzenia najważniejsze jest to, że trzy przejmowane spółki mają dodatnią wartość majątku netto, a dwie niewielką wartość ujemną. To sugeruje, że połączenie dotyczy głównie uporządkowania aktywów już znajdujących się w grupie, a nie przejęcia zewnętrznego podmiotu za gotówkę czy akcje.
W dokumentach pokazano również stan księgowy Rank Progress. Na dzień 1 kwietnia 2026 suma aktywów spółki wynosiła 779 112 055,21 zł wobec 769 217 915,44 zł na 31 grudnia 2025. Kapitał własny spadł do 289 004 785,03 zł z 291 764 065,35 zł, a wynik netto był ujemny i wyniósł -2 759 280,32 zł wobec -11 165 687,18 zł wcześniej.
| Pozycja | 1 kwietnia 2026 | 31 grudnia 2025 |
|---|---|---|
| Aktywa razem | 779 112 055,21 zł | 769 217 915,44 zł |
| Kapitał własny | 289 004 785,03 zł | 291 764 065,35 zł |
| Wynik netto | -2 759 280,32 zł | -11 165 687,18 zł |
To oznacza, że bilans spółki lekko urósł, ale kapitał własny nieco się obniżył. Jednocześnie strata netto jest nadal obecna, choć wyraźnie mniejsza niż w poprzednim pokazanym punkcie odniesienia. Dla inwestora to sygnał mieszany: sama reorganizacja grupy może być korzystna operacyjnie, ale nie usuwa automatycznie problemu słabej rentowności.
Ważne jest też, że połączenie ma zostać rozliczone metodą łączenia udziałów, a księgi rachunkowe łączących się spółek nie będą zamykane. To techniczny sposób rozliczenia stosowany przy łączeniu podmiotów z tej samej grupy. W praktyce oznacza to, że spółka traktuje tę operację bardziej jako wewnętrzne uporządkowanie struktury niż klasyczne przejęcie rynkowe.
Udostępnienie dokumentów w siedzibie spółki: 7 maja 2026
Wyjaśnienie prostym językiem: rozwodnienie akcjonariuszy oznacza zmniejszenie procentowego udziału obecnych akcjonariuszy po emisji nowych akcji. Tutaj spółka wprost wskazała, że nowych akcji nie będzie. Połączenie przez przejęcie oznacza, że jedna spółka przejmuje cały majątek innych spółek i staje się ich następcą prawnym. Metoda łączenia udziałów to księgowy sposób pokazania połączenia firm z tej samej grupy, bez traktowania tego jak zwykłego zakupu zewnętrznej spółki.